یه معرفی جدید از شهر میانه همراه عکس و دهقان فداکار

ازبرعلی حاجوی معروف به ریزعلی خواجوی، زاده ۱۳۱۰ خورشیدی در میانه نام اصلی فردی است که در داستانی منتشر شده در کتاب فارسی سوم دبستان مدارس ایران، دهقان فداکار نامیده شده‌است. در این داستان نام او به اشتباه ریزعلی خواجوی نوشته شده.
او در حدود ۴۰ سال پیش در سن ۳۲ سالگی شب هنگام در حالیکه در کنار ریل قطار حرکت می‌کرد متوجه مسدود شدن مسیر قطار به علت ریزش کوه شد. در آن هنگام برای نجات قطار و مسافرین آن، کت خود را آتش زد و به سمت قطار حرکت کرد. این کار نتوانست مسئولین قطار را آگاه سازد و در نهایت با شلیک چند گلوله از تفنگ شکاری خود توانست باعث توقف قطار شود.
به گفتهٔ او پس توقف قطار مردم ناراضی از قطار پیاده شدند و او را کتک زدند تا اینکه او آنها را متوجه خطری که در انتظار آنها بود ساخت. پس از آنکه مسافرین با چشم خود ریزش کوه را دیدند به تشکر و عذرخواهی از او روی آوردند.

 

میانه شهری است سرسبز و زیبا در دل کوهستان که دورتادور آنرا رودخانه ها احاطه کرده اند. این سرزمین زیبا و دیدنی در  شمالغربی ایران و در منطقه آذربایجان قرار دارد. عبور از میانه در میان کوهها و صخره ها و از کنار رودخانه قیزیل اوزن و با کمک دهها تونل و پل بسیار رویائی و خاطره انگیز است. اگر قصد دیدن آنرا دارید ، می توانید از مسیر تهران – کرج – قزوین – زنجان به میانه وارد شوید. برای این کار می توانید از جاده ترانزیت، اتوبان و یا راه آهن استفاده نمایئد.

فاصله هوائی میانه تا تهران و تبریز به ترتیب ۳۷۳ و ۱۳۸ کیلومتر است، درحالیکه فاصله  زمینی آن تا این شهرها به ترتیب ۴۴۰ و ۱۶۵ کیلومتر است که تقریباً ۲۰% بیش از فاصله هوائی است.

فاصله جاده ای این شهر از شهرهای دیگر برحسب کیلومتر بدین صورت می باشد: قزوین (۳۰۰)، زنجان (۱۳۵)، تبریز (۱۶۵)، هشترود (۷۰)، مراغه (۱۶۵)، ارومیه (۴۶۵)، خلخال (۱۴۰)، اردبیل (۱۸۰)

میانه با داشتن ۵۵۸۰ کیلومتر مربع مساحت به عنوان پهناورترین شهرستان استان آذربایجانشرقی شناخته می شود و نزدیک به دویست هزار نفر جمعیت در آن ساکن است. اما ضعف اقتصاد منطقه باعث شده است که نزدیک به سیصدهزار نفر از جمعیت آن روانه شهرهای بزرگ خصوصاً تهران، کرج و اسلامشهر شوند. از هر ۵ میانه ای  ۲ نفر در شهر و ۳ نفر در روستاها زندگی می کنند.

 مرکز این شهرستان کوهستانی، برخلاف حومه  خود در ارتفاعی پائین تر به بلندای ۱۱۰۰ متر از سطح دریا گسترده شده است، حال آنکه غالب آبادی های آن در ارتفاع ۱۷۰۰ و ۱۸۰۰ به بالا استقرار یافته اند، طوری که ارتفاع متوسط آبادی های شهرستان از سطح دریا ۱۵۶۶  متر می باشد. یعنی بطور میانگین، آبادی های میانه نزدیک به ۵۰۰ متر بالاتر از خود شهر قرار دارند.

شهر میانه، بعد از شهر جلفا بعنوان کم ارتفاع ترین شهر در میان شهرهای آذربایجان شرقی و غربی محسوب می شود. مرکز این شهرستان در مختصات بین المللی  ۴۷٫۴۲  طول شرقی و  ۳۷٫۲۰ عرض شمالی و بین دو رشته کوه بوزقوش و قافلانتی قرار دارد.

رشته کوه عظیم بوزقوش، فرزند سبلان است و عامل پیوند شهرهای میانه، سراب و بستان آباد می باشد. طول آن ۱۳۳ کیلومتر است که نزدیک به ۵۰ کیلومتر آن در منطقه میانه قرار دارد. در این رشته کوه، دهها کوه با قله های بلند سر به آسمان کشیده اند. بلندترین قلة آن بنام ساریمساق داغی به ارتفاع۳۳۰۲ متر در ناحیة شرقی(سراب) قرار دارد و ارتفاع آن رفته رفته در غرب کمتر می شود و به ۳۱۷۰ متر در جنوب سراب و ۲۴۵۰ متر در شیشک داغ می رسد.

قافلانتی که نام با مسمّای آن اخیراً به قافلانکوه! تحریف شده است، رشته کوهی است که از جنوب میانه را دربر گرفته است.

 از «رم داغ» با ارتفاع ۳۰۰۰ متر در دهستان تیرچای می توان به عنوان بام میانه نام برد.

در شهرستان میانه بیش از ۹۰ کوه بالای ۱۵۰۰ متر وجود دارد.

میانه از چهارسو در احاطه رودخانه هاست که عمده ترین آنها قیزیل اوزن، قارانقوچایی، شهرچایی، قوروچای، گرمی چای، بولانلیق چای، آیدوغموش، آجی چای، ترکمنچای و غیره است.

میانه منطقه ای است بسیار کهن و تاریخی طوریکه بعضی از آثار مکشوفه آن به هزاره های قبل از میلاد مسیح می رسد. این شهر از قدیم الایام در مسیر راههای مواصلاتی اصلی بوده و به سبب نزدیکی به اردبیل و تبریز و قرارگیری در مسیر جاده ابریشم از اهمیت فوق العاده ای برخوردار بوده است.

بیش از ۱۰۰ اثر باستانی در این منطقه کوچک وجود دارد که ۲۰ مورد از آنها بشیار شکوهمند و پابرجا هستند و چند روزی می تواند مهمانان عزیز را مشغول نماید. اینها یادگار صدها ساله و هزاران ساله از نیاکان ما هستند.

مردم میانه مانند گذشتگان خود به زبان ترکی صحبت می کنند اما با راه اندازی دانشگاههای آزاد و پیام نور جای تعجب ندارد اگر ببینیم چند نفری هر غیرترکی صحبت می کنند. میانه ، مردمی بسیار ساده و خونگرم دارد و هیچکس در آن احساس غریبی نمی کند.

نوابغ بزرگی در طول تاریخ از آن برخاسته اند که همگی افتخار ما محسوب می شوند. از نامدارترین آنها می توان عین القضات میانجی، فیلسوف معروف هزاره گذشته و افضل الدین خونجی پزشک قرن هشتم اشاره داشت. قریحه شاعری این مردم ذاتی است و بسیاری از مادران فی البداهه به کودکان خود با زبان شعر سخن می گویند. از همین روست که از میان آنها پدر شعر نوی ایران، حبیب ساهر ظهور می کند و محمدباقر خلخالی صاحب مثنوی ثعلبیه نامدار می شود.

استعدادهای درخشان میانه در ورزش و علم و هنر بسیار زیاد است و کمتر سالی وجود دارد که در آن رتبه های تک رقمی کنکور دیده نشود. بسیاری از ورزشکاران آن جهانی هستند و به مسابقات جهانی و المپیک دست یافته اند.

میانه در جنوب شرقی استان آذربایجان شرقی قرار دارد و به عنوان دروازه آذربایجان شناخته می شود و با شهرستانهای زنجان ، سراب ، خلخال ، بستان آباد و هشترود همسایه می باشد .

ارتفاع شهرستان میانه از سطح دریا 1100 متر و مساحت شهرستان 5590 کیلومتر می باشد. و طبق سرشماری سال 1370 جمعیتی بالغ بر 230 هزار نفر را دارا می باشد. این شهرستان با 360 روستایی که دارد دارای چهار بخش به نامهای : کاغدکنان ، کندوان ، ترکمانچای و مرکزی است .

پیشینه و قدمت تاریخی میانه

پیشینه و سابقه تاریخی شهر ستان میانه به دهها سال قبل از میلاد مسیح باز می گرددو بعضی نوشته ها سابقه تاریخی میانه را تا 720 سال پیش از میلاد نیز نقل می کنند.

وجود کتیبه های آشوری و اورارتویی در بعضی مناطق آذربایجان و کشف آثار باستانی و مجسمه های سفالین در شهرستان میانه ، قدمت تاریخی آن را به دوره های پیش از تشکیل دولت ماد می رساند.

در پی حفاریهایی که در سال 1352 شمسی در یکی از قریه های اطراف میانه به نام آرموداق انجام گرفت یک مجسمه سفالین مربوط به دوره ساسانیان کشف شد. این تندیس توسط رئیس اداره باستان شناسی وقت به موزه باستانشناسی تبریز منتقل گردید. (جغرافیای میانه، ص27)

در کتابهای تاریخی و سفرنامه های جهانگردان نام این شهرستان را میانج ثبت کرده اند. چون این شهرستان به نوشته برخی ، پیش از میلاد مسیح در خط مرزی دو سرزمین ماد و پارت قرار گرفته بود و هم اکنون نیز در وسط مراغه و تبریز قرار دارد و مانند زیاویه یک مثلث در میان آنها جای گرفته است و یا اینکه چون بین دو شهر زنجان و تبریز واقع گردیده این نام را انتخاب کرده اند.با این حال شهرستان میانه در قرنهای هفتم و هشتم هجری علاوه بر میانج نام دیگری چون " گرمرود " داشته و در برخی از کتابهای آن زمان برای شناسایی آن از هر دو نام ( گرمرود و میانه ) استفاده شده است

/ 71 نظر / 153 بازدید
نمایش نظرات قبلی
نوشین

´´¶¶´¶¶¶¶´´¶ ´´¶¶¶¶¶´´¶¶´¶´´´´´´´´¶ ´¶¶´´´´´´´´¶¶¶´´´´´´¶¶ ´´´´´´´´´´´´¶¶´´´´´¶¶ ´´´´´´´´´´´´´´´´´´¶¶¶¶¶ ´´´´´´´´´´´´´´´´´¶¶¶¶¶¶ ´´´¶¶¶¶¶´´´´´´´´¶¶¶´´¶¶ ´´´´´¶¶¶¶¶¶¶¶¶¶¶¶¶´´´¶

منشور اطلاعات

__█████____████ ___████__████_███ __███____████__███ __███_███___██__██ __███__███████___███ ___███_████████_████ ███_██_███████__████ _███_____████__████ __██████_____█████ ___███████__█████ ______████ _██ ______________██ _______________█ _████_________█ __█████_______█ ___████________█ ____█████______█ _________█______█ _____███_█_█__█ ____█████__█_█ ___██████___█_____█████ ____████____█___███_█████ _____██____█__██____██████ ______█___█_██_______████ _________███__________██ _________██____________█ _________█ ________█ ________█ _______█

نیلوفر

سلام دوست عزیز خیلی خوبه که در مورد شهرتون نوشتی وبا این توصیفات باید شهر خیلی خوبی داشته باشین؟اخه من تا حالا میانه نرفتم اگه وقت کردین به منم سر بزنید

نیلوفر

سلام دوست عزیز خیلی خوبه که در مورد شهرتون نوشتی وبا این توصیفات باید شهر خیلی خوبی داشته باشین؟اخه من تا حالا میانه نرفتم اگه وقت کردین به منم سر بزنید

Nazi

سلام دوست من وبلاگ زيبايي داري . خوشحال ميشم به منم سر بزني. http://nazishop.sub.ir در ضمن اگه دوست داشتي منو با عنوان - نـــــازي شــاپ - لينک کن بعد به هم خبر بده تا لينکت کنم. با تشکر

Nazi

سلام دوست من وبلاگ زيبايي داري . خوشحال ميشم به منم سر بزني. http://nazishop.sub.ir در ضمن اگه دوست داشتي منو با عنوان - نـــــازي شــاپ - لينک کن بعد به هم خبر بده تا لينکت کنم. با تشکر

رضا

سلام ممنون از سايت خوبت من خودم متولد ميانه هستم اما بزرگ شده و ساكن زنجانم كاش عكس بيشتري بزاري تا با وطنم بيشتر آشنا بشم ممنون