مییانا بیلگی سی(دایره المعارف میانه)

مطلب زیر بهمراه مطالب موجود در صفحه شخصی بنده به کمک دوستان تهیه شده است.البته صحت و درستی اطلاعات نیاز به تحقیق دارد و حتی ممکن است بعضی اطلاعات نادرست و غیر واقعی باشد .اما هدف اصلی از نوشتن این مطالب تهیه یک منبع اطلاعاتی جامع و کامل از میانه است.از دوستان و بازدیدکنندگان عزیز خواهش میشود که اگر اطلاعات مفید بیشتری که صلاح میدانند به این مطلب اضافه شود را در قسمت نظرات و یا بصورت پیغام خصوصی ارسال کنند تا با همکاری هم این مطلب را کامل کنیم.

آدرس لینک اصلی و منبع با اطلاعات بروزتر: http://www.miyanali.com/paiamnice2000/823

 


آمار میانه از سایت ثبت احوال شهرستان میانه! و ویکی پدیا: (کلیک کنید)

آیت الله های میانه:(کلیک کنید)

نام نویسندگان اهل میانه بهمراه آثار:  (کلیک کنید)

مشاهیر ورزشکاران و هنرمندان میانه:  (کلیک کنید)
 
آثار و بناهای تاریخی شهرستان میانه:  (کلیک کنید)

اسامی امامزادگان و اماکن متبرکه شهرستان میانه:  (کلیک کنید)

مناطق طبیعی و دیدنی و گردشگری وقدیمی شهرستان میانه:  (کلیک کنید)

اماکن دیدنی میانه بهمراه معرفی نامه بخش اول:  (کلیک کنید)
 
اماکن دیدنی میانه بهمراه معرفی نامه بخش دوم:  (کلیک کنید)

معرفی روستاهای میانه بهمراه فهرست روستاهای شهرستان میانه:  (کلیک کنید)

اسامی شهدا میانه:  (کلیک کنید)

پیشه ور ها و شغل های قدیمی میانه:(کلیک کنید)

اسامی پهلوانان قدیمی میانه:(کلیک کنید)

اسامی معمار های قدیمی میانه:(کلیک کنید)

شکسته بندان تجربی میانه:(کلیک کنید)

حمام های عمومی میانه:(کلیک کنید)

 

 

شهرستان میانه:

میانه منطقه ای است بسیار کهن و تاریخی طوریکه بعضی از آثار مکشوفه آن به هزاره های قبل از میلاد مسیح می رسد. این شهر از قدیم الایام در مسیر راههای مواصلاتی اصلی بوده و به سبب نزدیکی به اردبیل و تبریز و قرارگیری در مسیر جاده ابریشم از اهمیت فوق العاده ای برخوردار بوده است.

مسافرین جاده ابریشم برای عبور از داخل شهر میانه از مسیر یوشانلی وارد شهر میانه میشده و پس از عبور از مسیر ایستگاه راه آهن امروزی و عبور از مسیر کنار اداره مخابرات امروزی(در چهارراه) از کنار دبیرستان امام خمینی(ع) از طریق روستای اونلیق به سمت اردبیل راهی میشدند.

میانه شهری است سرسبز و زیبا در دل کوهستان که دورتادور آنرا رودخانه ها احاطه کرده اند. این سرزمین زیبا و دیدنی در  شمالغربی ایران قرار دارد. عبور از میانه در میان کوهها و صخره ها و از کنار رودخانه قیزیل اوزن و با کمک دهها تونل و پل بسیار رویائی و خاطره انگیز است. اگر قصد دیدن آنرا دارید ، می توانید از مسیر تهران – کرج – قزوین – زنجان به میانه وارد شوید. برای این کار می توانید از جاده ترانزیت، اتوبان و یا راه آهن استفاده نمایئد.

فاصله هوائی میانه تا تهران و تبریز به ترتیب ۳۷۳ و ۱۳۸ کیلومتر است، درحالیکه فاصله  زمینی آن تا این شهرها به ترتیب ۴۴۰ و ۱۶۵ کیلومتر است که تقریباً ۲۰% بیش از فاصله هوائی است.

فاصله جاده ای این شهر از شهرهای دیگر برحسب کیلومتر بدین صورت می باشد: قزوین (۳۰۰)، زنجان (۱۳۵)، تبریز (۱۶۵)، هشترود (۷۰)، مراغه (۱۶۵)، ارومیه (۴۶۵)، خلخال (۱۴۰)، اردبیل (۱۸۰)

میانه با داشتن ۵۵۸۰ کیلومتر مربع مساحت به عنوان پهناورترین شهرستان استان آذربایجانشرقی شناخته می شود و نزدیک به دویست هزار نفر جمعیت در آن ساکن است. اما ضعف اقتصاد منطقه باعث شده است که نزدیک به سیصدهزار نفر از جمعیت آن روانه شهرهای بزرگ خصوصاً تهران، کرج و اسلامشهر شوند. از هر ۵ میانه ای  ۲ نفر در شهر و ۳ نفر در روستاها زندگی می کنند.

 مرکز این شهرستان کوهستانی، برخلاف حومه  خود در ارتفاعی پائین تر به بلندای ۱۱۰۰ متر از سطح دریا گسترده شده است، حال آنکه غالب آبادی های آن در ارتفاع ۱۷۰۰ و ۱۸۰۰ به بالا استقرار یافته اند، طوری که ارتفاع متوسط آبادی های شهرستان از سطح دریا ۱۵۶۶  متر می باشد. یعنی بطور میانگین، آبادی های میانه نزدیک به ۵۰۰ متر بالاتر از خود شهر قرار دارند.

شهر میانه، بعد از شهر جلفا بعنوان کم ارتفاع ترین شهر در میان شهرهای آذربایجان شرقی و غربی محسوب می شود. مرکز این شهرستان در مختصات بین المللی  ۴۷٫۴۲  طول شرقی و  ۳۷٫۲۰ عرض شمالی و بین دو رشته کوه بوزقوش و قافلانتی قرار دارد.

رشته کوه عظیم بوزقوش، فرزند سبلان است و عامل پیوند شهرهای میانه، سراب و بستان آباد می باشد. طول آن ۱۳۳ کیلومتر است که نزدیک به ۵۰ کیلومتر آن در منطقه میانه قرار دارد. در این رشته کوه، دهها کوه با قله های بلند سر به آسمان کشیده اند. بلندترین قلة آن بنام ساریمساق داغی به ارتفاع۳۳۰۲ متر در ناحیة شرقی(سراب) قرار دارد و ارتفاع آن رفته رفته در غرب کمتر می شود و به ۳۱۷۰ متر در جنوب سراب و ۲۴۵۰ متر در شیشک داغ می رسد.

قافلانتی که نام با مسمّای آن اخیراً به قافلانکوه! تحریف شده است، رشته کوهی است که از جنوب میانه را دربر گرفته است.

 از «رم داغ» با ارتفاع ۳۰۰۰ متر در دهستان تیرچای می توان به عنوان بام میانه نام برد.

در شهرستان میانه بیش از ۹۰ کوه بالای ۱۵۰۰ متر وجود دارد.

میانه از چهارسو در احاطه رودخانه هاست که عمده ترین آنها قیزیل اوزن، قارانقوچایی، شهرچایی، قوروچای، گرمی چای، بولانلیق چای، آیدوغموش، آجی چای، ترکمنچای و غیره است.


میانه ، مردمی بسیار ساده و خونگرم دارد و هیچکس در آن احساس غریبی نمی کند.

نوابغ بزرگی در طول تاریخ از آن برخاسته اند که همگی افتخار ما محسوب می شوند. از نامدارترین آنها می توان عین القضات میانجی، فیلسوف معروف هزاره گذشته و افضل الدین خونجی پزشک قرن هشتم اشاره داشت. قریحه شاعری این مردم ذاتی است و بسیاری از مادران فی البداهه به کودکان خود با زبان شعر سخن می گویند. از همین روست که از میان آنها پدر شعر نوی ایران، حبیب ساهر ظهور می کند و محمدباقر خلخالی صاحب مثنوی ثعلبیه نامدار می شود.

استعدادهای درخشان میانه در ورزش و علم و هنر بسیار زیاد است و کمتر سالی وجود دارد که در آن رتبه های تک رقمی کنکور دیده نشود. بسیاری از ورزشکاران آن جهانی هستند و به مسابقات جهانی و المپیک دست یافته اند.

/ 4 نظر / 44 بازدید
niloooooooooo

این روزها دلم اصرار دارد فریاد بزند اما . . . من جلوی دهانش را می گیرم وقتی می دانم کسی تمایلی به شنیدن صدایش ندارد! این روزها من . . . خدای سکوت شده ام خفقان گرفته ام تا آرامش اهالی دنیا خط خطی نشود . . .!

تارا و طنین

سلام دوست خوبم بعد از دو سال برگشتم تا با ادامه سرگذشتم کنارتان باشم امیدوارم تاخیر من را ببخشید و مثل همیشه کنارم باشید منتظر حضور گرمت برای خواندن ادامه زندگیم هستم دوستدار تو : تارا[گل][قلب]

nilooo

كاش می شد سكوت غریبانه نیلوفرهای اسیر مرداب را معنا كرد ای كاش می شد صحبت های گل با پروانه را فهمید . ای كاش می شد بیشتر مهربان بود و عاشقانه دیگران را دوست داشت ، ای كاش می شد طبیعت را درك كرد و به راز گل سرخ پی برد و دنیا را از دریچه دیگری تفسیر كرد ، ای كاش می شد دل را با محبت و آرامش را با قلب پیوند زد

nilooo

هیــــــــس ! .. ســـــــــاکت !.!.! آهستــــه بیایید! آهستــــه بروید . اینجا وجــــــــــدان ها همه خـــــــــوابند...