همه چی در مورد موی سر و شامپوی مناسب

در حال حاضر شامپوهایی محتوی عصاره گیاهان و یا مواد شیمیایی خاص وارد بازار شده است که حتما شما نیز نمونه‌های آن را دیده‌اید. آیا می‌دانید هر یک از این عصاره‌ها چه اثری بر پوست‌سر و موهای شما می‌گذارند؟* شامپوهای حاوی عصاره گل‌گندم: موهای جوگندمی (سفید و مشکی) و یا موهایی که دکلره (مش) شده‌اند، نیاز به مراقبتی ویژه دارند. عصاره گل‌گندم شادابی، درخشندگی و بازتاب نقره‌ای را برای موهای شما به ارمغان می‌آورد و از ایجاد ته‌رنگ زرد در این نوع موها جلوگیری می‌کند.‌‌
 * شامپوهای حاوی عصاره گل‌بابونه: گل‌بابونه به علت خاصیت رنگی خود موجب بازتاب طلایی رنگ و درخشش موهای طلایی و قهوه‌ای روشن می‌شود.
 * شامپوهای حاوی عصاره حنا: موهایی که به رنگ شرابی و یا خرمایی درمی‌آیند، پس از مدتی به قرمزی می‌زنند. برای اینکه رنگ شرابی موهای شما کاملا حفظ شود و درخشش و زیبایی داشته باشد، از عصاره حنا استفاده کنید.

 


* شامپوهای حاوی عصاره گیاه سدر: در اثر ترشح بیش از حد چربی در پوست‌سر، موها چرب و سنگین می‌‌شوند. عصاره سدر، اثر پاک‌کنندگی دارد و میزان ترشح چربی را تنظیم می‌کند. شامپوهای حاوی عصاره سدر با کاهش چربی اضافی پوست، خارش سر را از بین برده و موجب پرپشت‌ شدن و شفافیت موها می‌شود.
 * شامپوهای حاوی عصاره رزماری: عوامل محیطی مانند آلودگی هوا، شانه زدن خشن، پوش و استفاده زیاد از سشوار... سبب خشکی و شکنندگی موها می‌شوند. برای مقابله با این عوامل، استفاده از شامپوهای حاوی عصاره رزماری که حاوی مواد پاک کننده ملایم است، توصیه می‌شود.

 


* شامپوهای حاوی عصاره گیاه گزنه: عصاره این گیاه ترشح غدد سبابه را تنظیم کرده و چرب شدن ریشه مو را به تاخیر می‌‌اندازد.


* شامپوهای حاوی عصاره گل لادن: این عصاره برطرف کننده شوره‌های ریز و پوسته‌های سر بوده و به موها شادابی و سلامت می‌بخشد.

 


* شامپوهای حاوی روغن خز: روغن خز علاوه بر دارا بودن خاصیت نرم‌کنندگی کوتیکول مو، خاصیت تغذیه‌کنندگی نیز داشته، نرمی و درخشندگی خاصی به موها می‌بخشد. همچنین ضدموخوره بوده و از گره خوردن موها جلوگیری می‌کند.

 


* شامپوهای حاوی عصاره انار: عصاره انار به دلیل دارا بودن خاصیت ثابت کنندگی مستقیم رنگ روی کراتین مو، درخشندگی موهای رنگ شده را افزایش می‌دهد. همچنین تغذیه کننده، محافظت کننده، ترمیم و مرطوب کننده است.


* شامپوهای حاوی شیر بادام: این نوع شامپوها دارای خواص حجم‌دهندگی هستند و به موهای پژمرده ، شادابی می‌بخشند.

 


* شامپوهای حاوی شیر جوی صحرایی: شیر جوی صحرایی علاوه بر نرم کردن مو، ضدگره خوردگی، ضدالکتریسته ساکن و حجم دهنده‌است.

 


* شامپوهای حاوی عصاره گل صدتومانی: این عصاره التیام‌بخش پوست‌های سر‌‌آسیب‌‌دیده بر اثر محصولات نامناسب آرایشی بهداشتی، آلودگی هوا و استرس است. این نوع شامپوها از رشد قارچ پیتروسپروم (عامل مولد شوره) جلوگیری می‌کنند.

 


* شامپوهای حاوی عصاره گل‌همیشه‌بهار: این نوع شامپوها التیام‌بخش، نرم‌کننده و محافظت‌کننده پوست‌اند و برای کودکان و نوزدان بسیار مناسب می باشند.

 


* شامپوهای حاوی عصاره میوه نخل بومی آمریکای جنوبی: این عصاره تولید چربی در پوست سر را مستقیما و از طریق تنظیم غدد چربی کاهش می‌دهد.

 


* شامپو حاوی عصاره سیر: سیر دارای ترکیبات گوگردی است که خاصیت ضدعفونی کننده، میکروب‌کشی و جرم‌کشی به این گیاه می‌دهد. سیر حاوی مواد معدنی از قبیل کلسیم، سدیم، پتاسیم و آهن و سرشار از ویتامین AA، 1B، 2B و C است. به همین دلیل است که به عنوان یک آنتی‌اکسیدان نیز می‌تواند، عمل کند و سبب افزایش جریان خون در مویرگ‌های سطح پوست و مو می‌شود. سیر همچنین از ریزش مو و‌ آسیب‌ به پوست جلوگیری می‌کند. افزایش فشارخون در سطح پوست موجب افزایش رشد مو و ضخیم شدن موها می‌شود. سیر یکی از عوامل افزایش فشارخون در سطح پوست و مو است
 * شامپوهای حاوی اسید سالسیلیک: این ماده برای درمان سریع شوره‌های چسبنده و مقاوم بسیار موثر است.

 


* شامپوهای حاوی خاک‌رس سفید: این ماده چربی اضافی مو را به آرامی جذب می‌کند.
 * شامپوهای حاوی کریتول: این ماده پوسته‌ریزی را کاهش داده و خارش و قرمزی را التیام می‌بخشد.

 


با افزایش سن، موها هم مانند پوست و سایر اعضای بدن دچار تغییر و تحول می‌شوند. عوامل خارجی مانند نور خورشید، آلودگی هوا، فر زدن و رنگ کردن موها، برس کشیدن مداوم و ... موها را آسیب‌پذیر می‌کنند و سبب پیری زودرس آنها می‌‌شوند. حفاظت و نگهداری از مو برای حفظ شادابی و جوانی آن امری ضروری است.

/ 1 نظر / 53 بازدید
محیا فمی

سلام وبلاگ قشنگی داری ولی رنگ سیاه جالب نیست... اگه مایلی تبادل لینک کنیم؟